Grupa Wyszehradzka o Bałkanach Zachodnich. Spotkanie ministrów w Budapeszcie

O europejskich aspiracjach państw Bałkanów Zachodnich i wsparciu Grupy Wyszehradzkiej dla procesu ich integracji rozmawiali w czasie dwudniowego spotkania w Budapeszcie i Gödöllő ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (30 i 31października). Polskę reprezentowała podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), które tradycyjnie odbywa się jesienią, było poświęcone przede wszystkim problematyce Bałkanów Zachodnich. To pierwsze spotkanie ministrów w ramach prezydencji węgierskiej w V4. W rozmowach wzięli też udział szefowie dyplomacji Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii oraz Serbii. Gośćmi spotkania był także Linas Linkevičius, minister spraw zagranicznych Litwy, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, szef dyplomacji Turcji, Ahmet Davutoğlu i austriacki wiceminister Reinhold Lopatka. W dwudniowej sesji uczestniczył również Štefan Füle, unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa.

Ministrowie podkreślili konieczność stałego wsparcia państw V4 dla utrzymania tempa procesu rozszerzania Unii Europejskiej. Omówili sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich, w odniesieniu do nowo opublikowanych przez Komisję Europejską raportów oceniających postępy negocjacji i przygotowań wewnętrznych tych państw. Niezwykle ważne w procesie zbliżania się do UE jest pełne zobowiązanie i zaangażowanie państw Bałkanów Zachodnich w realizację reform. Przynosi to wymierne korzyści kandydatom, ale także ułatwia państwom UE skuteczne wspieranie ich aspiracji europejskich – zaznaczyła wiceminister Mościcka-Dendys.

Ministrowie przyjęli także w Budapeszcie deklarację dot. współpracy państw V4 z krajami Bałkanów Zachodnich.

Rozmowy ministrów Grupy Wyszehradzkiej dotyczyły również węgierskiego przewodnictwa w V4, postanowień październikowego szczytu premierów państw V4, a także planów kontynuacji Wyszehradzkiego Wyścigu Kolarskiego.

Obrady w Budapeszcie toczyły się także w formacie V4+Turcja oraz w czasie wspólnego spotkania przedstawicieli państw V4, Bałkanów Zachodnich, Litwy, Austrii i Turcji oraz unijnego komisarza ds. rozszerzenia.

Wiceminister Mościcka-Dendys, wraz z ministrami spraw zagranicznych Węgier Jánosem Martonyim i Litwy Linasem Linkevičiusem, odsłoniła w Budapeszcie pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Rzeźba powstała z inicjatywy Ambasady Republiki Litewskiej w Budapeszcie. Ma nawiązywać do wspólnej historii Polaków, Litwinów i Węgrów. – Warto przywołać słowa papieża Jana Pawła II, który królową Jadwigę wyniósł na ołtarze i uczynił patronką pojednania Polaków, Litwinów i Rusinów. Przystąpienie naszych państw do Unii Europejskiej skwitował krótkim stwierdzeniem: „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” – podkreśliła wiceminister Mościcka-Dendys.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Deklaracja na temat współpracy państw V4 z krajami Bałkanów Zachodnich

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *