Dokonując 25 lat temu zmiany ustroju społecznego obywatele Polski i Węgier wybrali opcję powstania wolnych, niezależnych i obiektywnych mediów.
W dniu 21 stycznia 2014 r. Program 2 publicznej Telewizji Polskiej wyemitował austriacki film nakręcony w 2012 roku, określony przez twórców jako film dokumentalny, który przedstawia Węgry jednostronnie i w sposób niezgodny z prawdą. Po wyemitowaniu film spotkał się również w Austrii z krytyką i dezaprobatą wielu środowisk.
Po wyemitowaniu tego filmu złożyliśmy protest do Zarządu TVP. Wizerunek Węgier, który Państwo widzieli w filmie jest nieprawdziwy. Film zawiera półprawdy, miesza węgierskie partie rządzące z opozycyjnym Jobbik. Przedstawiony obraz nie jest kompleksowy. Film przytacza opinie subiektywne, indywidualne punkty widzenia – przedstawiając je jakoby były one zgodne z opinią większości Węgrów. To nieprawda.
Po emisji filmu otrzymaliśmy wyrazy poparcia od bardzo wielu obywateli zarówno z Polski jak i Węgier, za które bardzo dziękujemy. Wdzięczni jesteśmy również za Państwa opinie, że przedstawiony obraz nie oddaje prawdziwej sytuacji na Węgrzech.
Obok Ambasady Węgier w Warszawie działają dwie instytucje węgierskie, które przedstawią Państwu kraj ciekawy, wielobarwny, przyjazny. Są to Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Warszawskie Przedstawicielstwo Magyar Turizmus RT.
Wydaje nam się, że dzięki tym instytucjom można poznać prawdziwy obraz Węgier. Jeżeli Państwo jeszcze nie byli na Węgrzech, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i poznania ludzi, naszej kultury, naszych pięknych krajobrazów i spróbowania naszych win.
Zapraszamy również tych, którzy byli już na Węgrzech, by mogli osobiście uzyskać wiedzę o zmianach i aktualnej sytuacji w kraju.
Ambasada Węgier w Warszawie
Wydaje nam się, że dzięki tym instytucjom można poznać prawdziwy obraz Węgier. Jeżeli Państwo jeszcze nie byli na Węgrzech, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i poznania ludzi, naszej kultury, naszych pięknych krajobraz
Dodaj komentarz