Międzynarodowe poparcie dla Orbana

Pojawił się międzynarodowy apel poparcia dla zmian konstytucyjnych na Węgrzech. Wszystkie podmioty solidaryzujące się z Węgrami mogą wyrazić zaniepokojenie z powodu bezpardonowych ataków na ten kraj na forach internetowych. W ten sposób mieszkańcy wielu krajów Unii popierają konstytucyjne zmiany dotyczące ochrony rodziny i małżeństwa.

W „Oświadczeniu organizacji wyrażających poparcie dla czwartej poprawki konstytucji węgierskiej” skrytykowano unijne ataki na Węgry. Napisano: „Uznajemy, że są one oparte na błędnym myśleniu i manipulacji ideologicznej”. Dodano, że „konstytucja Węgier jest oparta na podstawowych zasadach demokracji, rządów prawa i praw człowieka”. Zauważono również, że ustawa zasadnicza uwzględnia i szanuje europejskie praktyki konstytucyjne, i że w dobie obecnego kryzysu gospodarczego, moralnego oraz demograficznego może służyć za wzór dla wielu krajów europejskich.

Autorzy apelu wezwali do „poszanowania suwerenności narodu węgierskiego”. Zapraszają także wszystkie organizacje i osoby prywatne, które czują się odpowiedzialne za ochronę życia oraz instytucji rodziny, by stanąć w obronie Węgier.

W marcu tego roku węgierski parlament znowelizował konstytucję, ograniczając m.in. kompetencję tamtejszego Trybunału, wzmacniając instytucję małżeństwa zdefiniowanego jako związku kobiety i mężczyzny, a także uprzywilejowując pozycję Kościoła.

Zmiany bardzo nie spodobały się instytucjom unijnym oraz Stanom Zjednoczonym. Komisja Europejska zagroziła wyciągnięciem poważnych konsekwencji, nawet blokadą funduszy unijnych.

Premier Orbán wielokrotnie powtarzał, że nie naruszono zasad konstytucyjnych. Czołowi węgierscy politycy podkreślali, że czekają na opinię niezależnych ekspertów z tzw. komisji weneckiej, organu doradczego Rady Europy, który ma się wypowiedzieć na ten temat w połowie lipca. Szef węgierskiej dyplomacji Janos Martonyi zauważył, że komisja zawsze może zaopiniować wprowadzenie stosownych poprawek.

Czytaj więcej: http://www.pch24.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *