Węgrzy na pielgrzymce w Polsce

o Polski dotarła Pielgrzymka Kolejowa Czarnej Madonny z zaprzyjaźnionych Węgier. Bratankowie odwiedzą najsłynniejsze polskie sanktuaria, m.in. w Częstochowie i Łagiewnikach. W Krakowie, do którego również przybędą, trwa pełna mobilizacja tamtejszych klubów „Gazety Polskiej”.

– Węgrzy przyjechali z pielgrzymką do Polski już po raz trzeci. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 2011 roku, gdy w związku z przekazaniem prezydencji w UE Polsce grupa ok 700 Węgrów postanowiła zorganizować pielgrzymkę do Częstochowy i Krakowa i modlić się w intencji obu narodów. Wówczas zapadłą decyzja, aby od tej pory organizować co roku narodową pielgrzymkę do Polski. Teraz rozpoczyna się już trzecia pielgrzymka, w której uczestniczy ok. 750 osób, w tym kilkudziesięciu duchownych i biskupów – tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl Aranka Małkiewicz, opiekunka grupy węgierskiej.

W pielgrzymce Węgrów na Jasną Górę wezmą udział hierarchowie kościelni, wśród nich biskupi Miklós Beer, István Katon i József Tamás, a także politycy z przewodniczącym parlamentu węgierskiego László Kövérem na czele. W organizację pielgrzymki włączyli się ambasadorowie obu krajów – Roman Kowalski i Ivan Gyurcsik.

Węgierscy pielgrzymi odwiedzą Jasną Górę, Wawel i Łagiewniki. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej już jutro o godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Józsefa Tamása, podczas której Węgrzy przekażą ojcom paulinom kopię cudownej figury Matki Bożej z Csiksomlyó.

W czwartek czas na Kraków, gdzie planowane jest uroczyste powitanie pociągu z bratankami. Przyjedzie na dworzec o 6:50 (nie jak wcześniej podawano o 7:05.

O godz. 9 w Bazylice Bożego Miłosierdzia odbędzie się msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca. Na Wawelu pielgrzymi złożą również wotum dziękczynne dla św. Jadwigi i kwiaty przy grobach króla Stefana Batorego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Węgrzy mają ze sobą obrazki z wizerunkiem św. Władysława – króla, który był prekursorem kontaktów polsko-węgierskich. Obrazki zostały przygotowane w związku z udaną rekonstrukcją twarzy świętego na podstawie jego czaszki. Na obrazkach, które będą rozdawać Węgrzy znajduje się wizerunek patrona Węgier i informacja o nim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *