Z wizytą u Władimira Putina w Moskwie

14 stycznia 2014 roku Premier Viktor Orbán złożył wizytę roboczą w Moskwy, gdzie odbył rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Obie strony wyraziły uznanie dla rozwoju stosunków dwustronnych w dziedzinach gospodarki i współpracy między-parlamentarnej, dodając, że liczba dokumentów przygotowanych do podpisu , przyczyni się do dalszego rozwoju stosunków węgiersko-rosyjskich.

Viktor Orbán potwierdził, że Rosja jest najważniejszym partnerem Węgier spoza Unii Europejskiej i zauważył, że w wyniku wcześniejszych porozumień, handel węgiersko-rosyjski rozwinął się niespotykanym dotąd tempie. Dzisiaj została zawarta umowa o współpracy między obu krajami w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Fot. Zsolt Burger

Dokument został podpisany przez Ministra Rozwoju Narodowego Zsuzse Németh i Siergieja Kirijenko, prezesa rosyjskiego państwa Nuclear Energy Corporation Rosatom . Zgodnie z umową , Rosja będzie zaangażowany w utrzymanie bieżącej zdolności elektrowni jądrowej Paks udzielając Węgrom pożyczki na budowę dwóch nowych bloków w celu zastąpienia istniejących, już przestarzałych.

Umowa, jak stwierdził wcześniej rzecznik rządu András Giro-Szász , trafi teraz do Zgromadzenia Narodowego. Tymczasem w Budapeszcie, János Lázár minister stanu z Kancelarii Premiera powiedział, że rosyjski kredyt w wysokości 10-12 mld EUR będzie spłacany przez okres 30 lat, a pierwszy nowy blok zostanie oddany do eksploatacji w 2023 roku. Podkreślił również, że elektrownia pozostanie nadal własnością węgierską.

(Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *