Nadszedł czas na utworzenie Ruchu Patriotów Europy

Dla nas, demokratów węgierskich, obrona praw człowieka, solidarność społeczna, wolność pracy i wiara w sprawiedliwy podział owoców wzrostu gospodarczego, a także prawo do czystej przyrody i ochrony środowiska, są tak podstawowymi wartościami, jak ochrona tradycji kultury węgierskiej i naszego niezwykle bogatego, pięknego języka ojczystego oraz ich harmonijne łączenie się w procesie rozwoju.

Bez tego wszystkiego nie umiemy sobie wyobrazić demokracji i państwa prawa; te wartości są ważne dla nas tak, jak miłość do ojczyzny lub choćby nasza europejska tożsamość opierająca się na tradycjach antycznych, chrześcijańskich i rodzimej kultury.

Wiosną 2010 w wolnych wyborach nasz naród większością dwóch trzecich głosów upoważnił obywatelskie partie patriotyczne do sprawowania władzy i ta wspólna wola stworzyła warunki do przeprowadzenia drogą parlamentarną rewolucyjnych zmian w naszej ojczyźnie, opartych na wartościach obywatelskich. Zdecydowana większość wyborców oczekiwała od nowego rządu przekształcenia skorumpowanego do szpiku kości kraju i rozpadającej się postkomunistycznej pół-demokracji w prawdziwie obywatelską demokrację, z pomocą nowej konstytucji i ustaw.

Instynktowną reakcją na tragiczny upadek gospodarczy i moralny, który groził naszemu narodowi, było owe oddanie dwóch trzecich głosów, które upoważniły Viktora Orbána we własnej osobie i kierowane przez niego obywatelsko-demokratyczne siły polityczne do przeprowadzenia upragnionych przez naród zmian.

My, założyciele ruchu, nie zmienimy ani joty w naszym zobowiązaniu sprzed dwóch lat, nie pozwolimy, aby pouczali nas przedstawiciele krajowych czy też zagranicznych potęg polityczno-gospodarczo-finansowych i ich kulturalne satelity, ani ich media rozgłaszające kłamstwa celowo lub z powodu niedostatecznej znajomości faktów, przez co oskarżenia te wpędzają naszą gospodarkę w coraz bardziej beznadziejny stan.

Niezłomnie wspieramy wpędzonych w beznadziejną sytuację przywódców naszego państwa i nie pozwolimy, aby obrzucano ich fałszywymi, często kłamliwymi oskarżeniami, a tym samym parę milionów węgierskich wyborców, którzy drogą demokracji powierzyli im władzę. Nie pozwolimy, aby oskarżano nas o grzechy i zbrodnie, z jakimi zawsze walczyliśmy w przeszłości, a z którymi zmagamy się i teraz.

Uważamy za krzywdzący fakt, iż to właśnie my, węgierscy patrioci, z całej Europy musimy się tłumaczyć z naszej demokratycznej natury; my, którym 1100-letnia państwowość w centrum Europy wyryła w genach wszelkie cechy patriotyzmu oraz hierarchię wartości obywatela europejskiego.

Powołujemy zatem do życia Ruch Patriotów Europy. Wzywamy naszych rodaków, organizacje cywilne do przyłączenia się do nas. Pokażmy w wielomilionowym gronie, że nie pozwolimy zbezcześcić naszych wartości, nie pozwolimy dalej się poniżać!

Forum Jedności Obywatelskiej (CÖF) i

Rada Porozumienia Obywatelskiego (CET)

p.s. Twórcami odezwy są László Mészáros, administrator Węgierskiego Stowarzyszenia Współpracy Obywatelskiej (Magyar Polgári Együttműködés Egyesület ) oraz dr László Csizmadia, prezes CÖF i CET.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *