Nowe otwarcie w stosunkach węgiersko-słowackich

Uwaga mediów 2 lipca br. skupiona była na Węgrzech z powodu debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej sytuacji w Budapeszcie. Niemal w ogóle niezauważone przeszło natomiast inne ważne dla Węgrów wydarzenie, które odbyło się także 2 lipca.

Otóż tego dnia doszło do najważniejszego od wielu lat szczytu węgiersko-słowackiego. W ocenie komentatorów z obu krajów spotkanie najpierw w cztery oczy premierów Viktora Orbána i Roberta Fico, a następnie plenarne posiedzenie dwóch rządów, miały wymiar historyczny, gdyż zakończyły trwający od kilku lat stan „zimnej wojny” między Budapesztem a Bratysławą.

Apogeum owego konfliktu przypadło na rok 2009, gdy ówczesny prezydent Węgier Laszlo Solyom został zmuszony do odwołania swej wizyty w Komarnie na Słowacji. Jednym z głównych punktów sporu między sąsiednimi krajami była kwestia mniejszości węgierskiej na Słowacji oraz podwójnego obywatelstwa dla obywateli słowackich narodowości węgierskiej. Od tamtego czasu zwykło się uważać, że współpraca między tymi dwoma państwami jest najsłabszym ogniwem nie tylko Grupy Wyszehradzkiej, lecz także potencjalnego aliansu środkowoeuropejskiego.

Jeszcze w 2009 roku, a więc przed dojściem Fideszu do władzy, otoczenie Viktora Orbána sugerowało, że liczy na Polskę jako mediatora w kwestii porozumienia się ze Słowakami. Czas pokazał jednak, że nie ma co liczyć na Warszawę, dlatego też premier Węgier sam postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Do spotkania na szczycie doszło z jego osobistej inicjatywy. Podpisano na nim szereg umów międzyrządowych, dotyczących m.in. współpracy transgranicznej i energetycznej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej obu premierów Viktor Orbán powiedział:

Rozpoczynamy dziś nowy rozdział w historii naszych stosunków ze Słowacją. (…) Węgry i Słowacja idą wspólną drogą, gdyż oba nasze kraje są członkami Unii, a nasze wspólne możliwości są dziś większe niż dawniej. (…) Europa Środkowa staje się znaczącym obszarem w Unii Europejskiej. Unia stoi jednak przed wielkimi niebezpieczeństwami. Obecny kryzys wydaje się mieć charakter nie przejściowy, lecz bardziej trwały. Europa stoi więc w obliczu ryzyka. Jednak my i nasi słowaccy przyjaciele patrzymy na kryzys jak na pewną sytuację, która zmusza do szukania nowych możliwości. (…) Chcielibyśmy widzieć nie Unię kryzysu, lecz Unię możliwości.

Z kolei premier Słowacji Robert Fico powiedział, że do tej pory Bratysława i Budapeszt prezentowały dwa różne podejścia do obecnego kryzysu. Chciałby jednak bliżej współpracować z Węgrami i wymieniać się doświadczeniami, gdyż dostrzega z ich strony bogactwo pomysłów oraz innowacyjność.

Czas pokaże, czy „nowe otwarcie” przyniesie nową jakość w Europie Środkowej.

Grzegorz Górny

za: http://wpolityce.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *