Iskrzy na linii Węgry–Rumunia. Prezydent Rumunii Traian Băsescu oświadczył, że 2013 jest ostatnim rokiem, w którym węgierscy politycy mogą działać w jego kraju według własnego widzimisię. – Węgry stały się wylęgarnią niestabilności w regionie – powiedział Băsescu.
Ostre wystąpienie Băsescu to pokłosie oświadczenia Gabora Vony, szefa skrajnie prawicowej węgierskiej partii Jobbik. Vona oświadczył podczas wizyty w siedmiogrodzkiej Harghicie, że jego partia będzie stanowczo broniła mniejszości węgierskiej w tym regionie Rumunii, nawet za cenę konfliktu z tym krajem.
Băsescu, oświadczył, że „w tym roku węgierscy politycy przekroczyli wszelkie granice”. Jego zdaniem polityka Budapesztu wobec władz krajów, w których zamieszkuje mniejszość węgierska – zwłaszcza Słowacji i Rumunii – jest bardzo agresywna. – „Jeśli chodzi o politykę wobec mniejszości, to Węgry stały się wylęgarnią niestabilności w regionie” – powiedział.
Sytuacja trwa już od dłuższego czasu i nie dotyczy tylko skrajnej prawicy. Nie tak dawno Semjen Zsolt, węgierski wicepremier i lider koalicyjnej z Fideszem Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) stwierdził, że celem Budapesztu jest wspieranie dążeń węgierskiej mniejszości w utworzeniu autonomii terytorialnej. Rumunia odebrała to wówczas jako ingerencję w swoje sprawy wewnętrzne, a odbywające się w Siedmiogrodzie „letnie szkoły” z udziałem węgierskich polityków ironicznie nazwano „posiedzeniami węgierskiego rządu”, sugerując przy tym, że bierze w nich udział coraz więcej czołowych węgierskich polityków, wśród nich sam premier Viktor Orbán.
Prezydent Rumunii zapowiedział, że to ostatni rok, kiedy węgierscy politycy mogą „bezkarnie przybywać” do Harghity i Covasny (dwa okręgi w Rumunii, które przed traktatem z Trianon należały do Węgier). „Najprawdopodobniej letni uniwersytet w Baile Tusnad , (gdzie) nie będzie już odbywał się na terytorium Rumunii” – stwierdził Băsescu.
W wyniku ustaleń traktatu z Trianon w 1920 r. Węgry utraciły dostęp do morza, niemal dwie trzecie ludności (z 21 mln pozostało 8) oraz dwie trzecie obszaru państwa (z 325 tys. km² pozostało 93 tys. km²). Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 mln Węgrów, głównie w południowej Słowacji i siedmiogrodzkim Seklerlandzie oraz części Wojwodiny. Stanowiło to jedną trzecią tego narodu. Konsekwencje tych ustaleń z niewielkimi zmianami pozostają w mocy do dzisiaj.
za: http://www.plwolnosci.pl/a/3443/Wegrzy-chca-autonomii-w-Rumunii-Ostra-reakcja-Bukaresztu
Mapa: Procentowy skład etniczny w poszczególnych częściach Węgier oddanych krajom ościennym.
Konsekwencje Traktatu :
TN / www.balkaneu.com / Jurnalul Naţional / Wikipedia 13 Sierpień 2013, 19.18
Fot. Wikipedia
Dodaj komentarz